Principal Sport Și Jocuri Glosar esențial de tenis: 26 de condiții de tenis explicate

Glosar esențial de tenis: 26 de condiții de tenis explicate

Jocul de tenis este un sport care poate îmbunătăți coordonarea mâinii-ochi, echilibrul și agilitatea. De asemenea, vă poate îmbunătăți gândirea critică și abilitățile de rezolvare a problemelor. Pentru a juca tenis corect (și corect), este important să vă familiarizați cu toate regulile și termenii.

Cu mai mult de 100 de clase, puteți dobândi noi abilități și vă puteți debloca potențialul. Gordon RamsayGătit I Annie LeibovitzFotografie Aaron SorkinScenariul Anna WintourCreativitate și leadership deadmau5Producție de muzică electronică Bobbi BrownInventa Hans ZimmerÎnscrierea filmului Neil GaimanArta povestirii Daniel NegreanuPoker Aaron FranklinGrătar în stil Texas Misty CopelandBalet tehnic Thomas KellerTehnici de gătit I: legume, paste și ouăIncepe

Salt la secțiune

26 Termeni esențiali de tenis

Tenisul are o multitudine de lingouri proprii, necesare pentru ca fiecare jucător să învețe înainte de a pune vreodată piciorul pe un teren. Consultați următoarea listă de termeni de tenis obișnuiți:

1. As : Un as apare atunci când revenitorul de serviciu nu poate intra deloc în contact cu slujba adversarului, rezultând pierderea punctului. Un as de serviciu este, de asemenea, considerat un tip de câștigător.
  2. Advantage-in : Cunoscut și prin mai mult colocvial termen ad-in, aceasta este o referință la scorul de tenis dacă serverul câștigă următorul punct după deuce. Punctele de ad-in sunt servite de pe terenul avantajos (partea stângă a terenului de tenis). Dacă partea care servește marchează din nou, este joc. Dacă își pierd punctul de avantaj, scorul revine la deuce.
  3. Avantaj-out : De asemenea, cunoscut sub numele de ad-out, acesta se referă la scorul de tenis dacă serverul pierde următorul punct după deuce. Dacă pierd punctul de ieșire, adversarul câștigă jocul. Dacă serverul poate câștiga punctul secundar al anunțului, scorul revine la deuce. Punctele publicitare sunt întotdeauna difuzate din partea instanțelor publicitare.
  4. Set de avantaje : Un set de avantaje este jucat atunci când nu există un format de tiebreak, ceea ce înseamnă că fiecare set trebuie câștigat de două jocuri. În 2010, jucătorii profesioniști de tenis John Isner și Nicolas Mahut au avut faimosul cel mai lung meci din istoria tenisului la Wimbledon. Cel de-al cincilea set a durat peste opt ore, încheindu-se cu Isner câștigând 70-68.
  5. De bază : Linia de fund a terenului, unde jucătorii au lovit lovitura de fund. De asemenea, serverele trebuie să rămână în spatele liniei de bază în timpul serviciului și nu pot atinge sau trece linia până când capul rachetei lor nu intră în contact cu aruncarea mingii. Crestătura din mijlocul liniei de bază se numește marca centrală.
  6. Egalitate de puncte : Când scorul într-un joc de tenis este egal la 40-40 (sau 40-total), se numește deuce. Scorurile Deuce sunt întotdeauna servite din partea dreaptă a curții, cunoscută și sub numele de tribunalul deuce.
  7. Dublu defect : O dublă defecțiune este atunci când mingea servită ratează cutia de serviciu sau aterizează în plasă sau defecțiunile piciorului serverului la al doilea serviciu.
  8. Dublează linia laterală : Deoarece meciurile de dublu au de două ori mai mulți jucători, aleile de dublu oferă mai mult spațiu de joc prin deschiderea terenului complet. Aleile de dublu sunt cele două panouri situate pe laturile terenului de tenis standard și sunt considerate în joc doar în timpul jocurilor de dublu. În Marea Britanie, aleile duble sunt denumite linii de tramvai.
  9. Defecțiune : O eroare se întâmplă la primul serviciu, când serverul lovește mingea în caseta de service greșită, în afara limitelor sau în plasă. O eroare poate apărea, de asemenea, atunci când serverul atinge sau trece peste linia de bază în timpul servirii lor, denumit și o eroare de picior.
  10. Eroare forțată : O eroare forțată apare atunci când joci strategic în fața slăbiciunii adversarului sau lovești o lovitură nereturnabilă, rezultând jucătorul adversar care lovește mingea de tenis afară sau în plasă.
  11. Punct de joc : Când un jucător câștigă majoritatea punctelor într-un joc, punctul final este denumit punct de joc.
  12. Grand Slam : Un Grand Slam se referă la momentul în care un jucător câștigă toate cele patru turnee majore de campionat de tenis - Australian Open, French Open, US Open și Wimbledon - în același sezon. Până în prezent, doar cinci jucători au realizat această realizare în istoria tenisului, inclusiv Serena Williams, care a câștigat 23 de titluri de Grand Slam. Turneele individuale de campionat sunt adesea denumite turnee de Grand Slam.
  13. Lăsa : Un let este atunci când serviciul lovește plasa în timpul primei sau celei de-a doua sri, dar mingea aterizează în caseta corectă de serviciu (dacă lovește plasa, dar aterizează, este o eroare). Dacă mingea este lăsată la primul serviciu, veți obține o înlăturare - adică veți putea începe din nou de la primul serviciu și veți avea din nou două șanse să intrați. a doua servire, aveți o singură șansă de a ajunge în caseta de servicii potrivită. Cu toate acestea, atâta timp cât mingea sare în caseta corectă de serviciu după ce a lovit plasa, puteți continua să obțineți permisiuni și serviri până când intră, sau dacă ratați.
  14. Dragoste : Folosit atunci când se face referire la scor, dragostea este echivalentul zero.
  15. Punct decisiv : Când un jucător câștigă majoritatea seturilor și este la un punct distanță de câștigarea întregului meci de tenis, acesta are punct de meci.
  16. Net : Plasa împarte terenul de tenis, oferind fiecărui jucător partea lui. Plasa nu poate fi atinsă în timpul unui punct, altfel este o pierdere automată a acelui punct.
  17. Fără scoruri publicitare : Dacă alegeți scor fără anunț, atunci jucătorul care câștigă punctul deuce câștigă jocul. Scorul fără anunțuri este benefic pentru jucătorii care doresc să joace un joc rapid, fără a intra într-un potențial lung și înainte de a încerca să câștige fiecare joc cu două puncte.
  18. Țara nimănui : Terenul nimănui nu este zona curții dintre linia de bază și linia de serviciu. Această zonă de joc nu este nici suficient de îndepărtată înapoi în timp pentru a avea o lovitură la sol adecvată, nici suficient de aproape de plasă pentru a lovi un voleu adecvat. Majoritatea jucătorilor prinși în țara nimănui nu sunt dezavantajați (cu excepția cazului în care li se oferă setul perfect pentru o lovitură de apropiere, care este o lovitură agresivă de scurtă cursă din mijlocul terenului).
  19. Raliu : Un raliu se referă la jocul continuu al unui punct. Odată ce serviciul aterizează în joc și este returnat ulterior, începe un raliu până când un jucător sau o echipă câștigă punctul (acest termen este adesea confundat cu volei, care este un tip de lovitură lovită din aer).
  20. Pauza de serviciu : Jucătorul care servește are de obicei un avantaj față de celălalt jucător. Serverul configurează primele puncte pe tot parcursul jocului, stabilind adesea ritmul modului în care sunt jucate. Cu toate acestea, dacă partea care primește înregistrează suficiente puncte pentru a câștiga acel joc, aceasta este considerată o pauză de serviciu.
  21. Linia de service : Linia de serviciu este linia centrală orizontală a terenului, în timp ce linia centrală verticală perpendiculară pe aceasta este linia centrală de serviciu și separă cele două cutii de servicii. Acolo unde se întâlnesc liniile este adesea denumit T.
  22. Set point : Atunci când un jucător câștigă majoritatea jocurilor și este la un punct distanță de câștigarea întregului set, acesta are set point.
  23. Simplu lateral : Terenul de simplu este pentru meciurile individuale (cunoscute și ca meciuri de simplu) și este reglementat la liniile interioare ale terenului.
  24. Tiebreaker : Uneori, jucătorii ajung cu un scor egal la set (6-6). În acest caz, jucătorii intră într-un tiebreak, unde primul jucător care câștigă șapte puncte câștigă setul. (Jucătorul trebuie să câștige și setul cu două puncte.) Un exemplu de scor de tenis cu tiebreak ar fi 7-6 (pentru a reprezenta jocurile) și 7-5 (pentru a reprezenta punctele de tiebreak). Totuși, tiebreak-ul poate continua după șapte puncte dacă niciunul dintre jucători nu poate câștiga două la rând.
  25. Eroare neforțată : Erorile neforțate apar atunci când un jucător greșește singur, fără nici o presiune sau strategie din partea celuilalt jucător. Dacă ați reușit, din întâmplare, să setați jucătorul adversar pentru lovitura perfectă și îl respira sau dacă dublează greșeala la al doilea serviciu, aceasta este o eroare neforțată.
  26. Câştigător : Când un jucător lovește o lovitură bună care este complet neatinsă de partea adversarului, se numește câștigător. Câștigătorii se pot întâmpla prin majoritatea loviturilor de tenis - nu trebuie neapărat să fie rapide și puternice - atât timp cât celălalt jucător nu face niciun contact fizic cu mingea.